Klasszikus és egyszerű recept, könnyű elkészíteni, olcsó és szinte mindenki szereti. Szóval hajrá, süssétek meg!
Persze a linzert is el lehet rontani, nem lesz omlós, nem lesz elég szép stb., de ha követitek a receptemet, akkor nem lesz gond. Az alábbi alapanyagok kb. két tepsi linzernek felelnek meg, amelyből végül egy tepsire való sütemény lesz, hiszen összeragasztjuk az aljukat a tetejükkel. A darabszám viszont nagyban függ attól, milyen vastag és milyen méretű linzereket formáztok. Én most elég egyedi, szögletes formát választottam, és picit vastagabbra nyújtottam a tésztát.
Hozzávalók:
- 300 g süteményliszt (vagy linzerhez való liszt, megfelel a sima búzaliszt is)
- 200 g margarin
- 100 g porcukor (kristálycukor is megteszi, de jobb a porcukor)
- 1 tojássárgája
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1 kisebb citrom reszelt héja
- 1 tk sütőpor
- lekvár az összeragasztáshoz
Elkészítés:
Mérjük ki az alapanyagokat. Fontos, hogy a linzernél hideg alapanyagokkal kell dolgozni, ezért a vajat vágjuk kockákra, és morzsoljuk el a sütőporos liszttel, ezután adjuk hozzá a többi alapanyagot. Nem kell sokáig gyúrni, csak hogy egynemű tésztát kapjuk, mert ha túlgyúrjuk, nem lesz omlós a tésztánk.
Nagyon fontos, hogy mindig vissza kell hűteni a tésztát, mielőtt elkezdenénk nyújtani és kiszaggatni, ezért folpackba csomagolva tegyük be a hűtőbe pihenni legalább fél órára, de még jobb egy órára betenni.
Lisztezett munkapulton nyújtsuk kb. fél cm vastagra. Ne legyen túl vékony, de vastag se, mert a sütőportól meg fog picit emelkedni. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, és béleljünk ki két nagy tepsit sütőpapírral. Kezdjük el kiszaggatni a linzereket, amilyen formára szeretnénk, a lényeg, hogy a teteje olyan legyen, amiből kilátszik a lekvár. Ha nincs linzerkiszúrótok, megteszi egy pohár, és a tetején például egy ásványvizes palack kupakjával tudtok kis lyukat létrehozni. Én két különböző méretű, szögletes kekszkiszúrót használtam.
A linzert nem kell sokáig sütni, nem kell megvárni, hogy megbarnuljon, akkor szép, ha még világos. A sütési idő függ a sütőtől, de kb 10-15 perc elég neki. Ha van légkeverés funkció a sütőben, használjátok azt.
Ha kihűltek a linzerek, kenjük meg lekvárral, szerintem a savanykás lekvárok is jók, nem csak a baracklekvár, én most szeder-meggylekvárt használtam.
Ez a süti legalább egy nap pihentetés után jó, mert addigra szívja be a lekvárt, amitől megpuhul a tészta, de hetekig eltartható egy jól záródó fémdobozban. Porcukorral is megszórhatjátok a tetejét, akkor még szebbek.
Próbáljátok ki!